Wodorosty dla wątroby

Przeczytasz to w 2 minut

Wiele osób wtedy, gdy usłyszą od lekarza niekorzystną diagnozę, zaczyna szukać uzupełniających możliwości wspierania swojego zdrowia.

Jeśli problem dotyczy wątroby lub trzustki, z pewną pomocą mogą przyjść domowe sposoby na wątrobę i trzustkę.

A roślin i ziół, czy nawet, jak w przypadku tytuł tego artykułu wodorostów, które potencjalnie mogą wspierać zdrowie wątroby, jest dużo. 

Nie piję alkoholu, czy muszę dbać o wątrobę?

Bardzo często słyszę podobne pytanie. 

Nie jest to dziwne, gdyż problemy zdrowotne z wątrobą, w powszechnej opinii, muszą być związane ze spożyciem (nadmiernej ilości) alkoholu.

W pewien sposób jest to skojarzenie słuszne, gdyż 40% chorób dotykających wątrobę jest związany ze spożyciem alkoholu. Jednocześnie ta sama liczba obrazuje, jak niedoskonałe jest owo skojarzenie…

Widzimy, że stłuszczenie wątroby może nawet częściej dotyczyć osób, które nie tykają „procentów”.

Niealkoholowe stłuszczeniowe choroby wątroby (NAFLD) dotyka, bez większego rozróżnienia na płeć, około 16-23% ludzi dorosłych, ale także 2,6% dzieci!

Bardzo często współistniejące inne choroby zaraz uświadomią nam, pewne potencjalne mechanizmy, które mogą odgrywać rolę w tak, jak widzimy, często spotykanych chorobach wątroby.

Wśród otyłych dorosłych NAFLD stwierdza się niezwykle często – zakres pd 57,5 do 95%(!). 

Otyłe dzieci również z dużym prawdopodobieństwem (22,5-52,8%) mogą chorować na NAFLD.

Osoby chorujące na cukrzycę także powinny zastanowić się, czy nie chorują na NAFLD, gdyż statystyki są tutaj zbliżone do występowania NAFLD u otyłych dzieci. 

U osób, u których stwierdzono hipertriglicerydemię, również bardzo często diagnozuje się i NAFLD – 20-92% pacjentów!

Chyba każdy z nas zetknął się, a przynajmniej wie, jak wyglądają wodorosty. Większość wodorostów swój brązowy kolor zawdzięcza barwnikowi – fukoksantynie.

Tak jak bardzo często choroby wątroby dotykają osoby otyłe, tak też fukoksantyna może pomagać w spalaniu tkanki tłuszczowej, wspierając przy tym zdrowie wątroby.

Do takich wniosków doszli rosyjscy akademicy, którzy przez 16 tygodni podawali 151. otyłym pacjentkom, u części z nich zdiagnozowano NAFLD, suplement zawierający 300 mg olejku z pestek granatu wraz z 300 mg ekstraktu z brązowych wodorostów, o standaryzowanej zawartości fukoksantyny wynoszącej 2,4 mg.

Wyniki eksperymentu są bardzo zachęcające, gdyż stwierdzono znaczącą utratę wagi (o ponad 0,5 kg większą w grupie osób z NAFLD, niż u osób ze zdrową wątrobą), zmniejszenie obwodu pasa – wyłącznie w grupie osób z NAFLD, zmniejszenie nagromadzenia tłuszczu w wątrobie oraz obniżenie poziomu enzymów wskazujących na ostre stany zapalne wątroby – tylko w grupie osób z  NAFLD. 

Szukając zatem domowych sposobów na wątrobę, warto również pomyśleć o brązowych wodorostach z odpowiednio dużym udziałem fukoksantyny. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Zobacz również: