Zioła przeciwzapalne na skórę – kurkumina

Przeczytasz to w 2 minut

Z reguły zioła przeciwzapalne na skórę znajdują wiele, czasem całkiem różnych, zastosowań wynikających nie tylko z ich potencjalnych działań zmniejszających natężenie stanów zapalnych występujących w organizmie.

Idealnym przykładem takiego zioła przeciwzapalnego z możliwym zastosowaniem na skórę, wydaje się kurkuma.

Chyba większość z nas kojarzy popularną przyprawę curry, która swój piękny kolor zawdzięcza głównie zawartej w kurkumie – kurkuminie.
Zatem jednym z potencjalnych zastosowań kurkumy, którą zawdzięczamy Hindusom, będzie aspekt kulinarny.
Jednak np. mieszkańcy Japonii dodają kurkumę do herbaty. W Tajlandii bardzo chętnie używana jest w kosmetykach. W Chinach służy jako barwnik. A w Korei podaje się ją w formie napojów. W Pakistanie szeroko wykorzystuje się ją, jako środek przeciwzapalny. Z kolei w Malezji, jako środek antyseptyczny.
Dlatego nie może dziwić, że z kurkuminę/kurkumę znajdziemy zarówno w suplementach diety, maściach, mydłach, jak i w kosmetykach oraz w kuchni.

Kurkuma to kłączowa wieloletnia roślina zielna (Curcuma longa) należąca do rodziny imbirowatych.
W tradycyjnej medycynie ludowej wykorzystywana jest od wielu tysięcy lat (~4000 lat), celem wspierania zdrowia człowieka.
Najczęściej wykorzystywano ją, bazując na jej potencjalnych właściwościach antyrodnikowych, przeciwzapalnych, antymutagennych, przeciwdrobnoustrojowych, a nawet przeciwnowotworowych.

Jednak dopiero współcześnie wykonywane badania naukowe, pozwalają potwierdzać jej potencjalny wpływ na zmniejszenie stanów zapalnych, poprawę zespołu metabolicznego, zmniejszenie odczuwania bólu, czy też chorób zwyrodnieniowych oczu. Stwierdzano także jej możliwy pozytywny wpływ na pracę nerek.

Wraz z potwierdzeniem wielu tradycyjnych zastosowań kurkumy, odkrywa się także (a czasem potwierdza) nowe jej zastosowania.

Okazuje się bowiem, że kurkumina, należąc do ziół przeciwzapalnych, może także wpływać pozytywnie na skórę.

Idealnym przykładem będzie tutaj przewlekła choroba zapalna, która dotyka ~3% wszystkich ludzi, czyli łuszczyca.
W przypadku tej choroby pozytywne rezultaty odnotowuje się zarówno w przypadku stosowania doustnego kurkuminy, jak i np. jako toniku do wcierania skóry dotkniętej łuszczycą.

Inną chorobą skóry, gdzie może znaleźć zastosowanie kurkuma, jest atopowe zapalenie skóry, zwane także egzemą.
Naukowcy spierają się co do przyczyn, dlaczego rozwijać się może atopowe zapalenie skóry, jednak najczęściej wymienia się czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne. Wyraźnie natomiast obserwuje się trend gwałtownego wzrostu ilości osób chorujących na atopowe zapalenie skóry wśród mieszkańców krajów uprzemysłowionych.
Okazuje się, że regularne stosowanie kremów zawierających wyciąg z kurkumy, może łagodzić łuszczenie, swędzenie i zaczerwienienie skóry u osób dotkniętych tą chorobą.

Okazuje się także, że kurkumina może mieć wpływ na poprawę jędrności skóry i zmniejszenie oznak jej fotostarzenia się. Takie pozytywne objawy obserwowali naukowcy, którzy sprawdzali przez 4 tygodnie, działanie kremu ziołowego zawierającego takie zioła przeciwzapalne na skórę jak: rozmaryn, gotu kola oraz właśnie kurkumę.

Zbyszko Tarczewski – dietetyk

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Zobacz również: