Zioła na poprawę nastroju – Kurkuma

Przeczytasz to w 3 minut

Chyba każdy z nas, od czasu do czasu doświadcza pogorszenia nastroju.
Zapewne także wiele osób zauważyło, że tzw. chandra częściej dopada nas jesienią.
Wikipedia podaje, że chandra to:
stan przygnębienia, złe samopoczucie, niskie poczucie wartości, apatia, poczucie beznadziejności.

Cześć z tych objawów jest zbliżona do charakterystyki niezwykle często spotykanego zaburzenia psychicznego, jakim jest depresja.

Być może nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawy, ale statystyki podają, że problemem depresji może być dotknięta 1. na 15 dorosłych osób. Choć Polska nie należy do krajów o największym rozpowszechnieniu depresji (5,1%), to jednak niewiele brakuje nam do lidera tej niechlubnej listy Ukrainy (6,3%). Tuż za nią znajdują się Stany Zjednoczone, Australia i Estonia (5,9%).

Depresja to nie tylko smutek, pustka rozdrażnienie, brak odczuwania przyjemności, niska samoocena, beznadzieja, brak energii, to również niekorzystne zmiany w kompozycji ciała.
Na tym jednak nie koniec zagrożeń, gdyż depresję często wiąże się z myślami samobójczymi, co niestety przekłada się również na udane próby samobójcze. Jak ważny jest to problem, niech świadczy fakt, że w grupie wiekowej 15-29 lat jest to czwarta najczęstsza przyczyna wszystkich zgonów!

Absolutnie więc nie można tego problemu lekceważyć. Jeśli więc cierpisz na depresję, zdecydowanie skorzystaj z porady lekarza.

Jeśli jednak częściej jest to chandra, doświadczana zwłaszcza w okresie jesiennym, pomocnym ziołem na poprawę nastroju, może okazać się kurkuma.

Mimo tego, że jest to zioło egzotyczne, znamy je dzięki Hindusom, to jednak chyba każdy z nas kojarzy przyprawę curry, w skład której wchodzi kurkuma. To zawarta w niej kurkumina nadaje tej przyprawie piękny, złocisty kolor.

Kurkumę zalicza się do rodziny imbirowatych.
Ze względu na to, że historia jej stosowania, również celem wspierania zdrowia człowieka, sięga ponad czasów 2000 lat p.n.e., świat nauki dogłębnie ją bada.

Zarówno tradycyjne zastosowanie, jak i obecna wiedza medyczna, wskazują jej możliwości zastosowania w aspekcie przeciwzapalnym, przeciwdrobnoustrojowym, przeciwmutagennym, czy też potencjalnie przeciwnowotworowym. Doskonale znane są również jej właściwości wpływające na zdolność radzenia sobie z nadmiarem wolnych rodników przez nasz organizm.

Jednak jak pokazują badania naukowe, może mieć również zastosowanie we wspieraniu leczenia depresji.

Metaanaliza przeprowadzona przez włoskich naukowców w roku 2019, podpowiada nam, że zawarta w kurkumie kurkumina, może sprawdzić się, jako wspieranie leczenia stanów depresyjnych. Co więcej, jak podkreślają naukowcy, kurkumina wykazuje działanie zbliżone nawet do klasycznie stosowanych leków w depresji, takich jak fluoksetyna i imipramina.

Jak to często z wieloma ziołami bywa, trudno mówić o jednym konkretnym mechanizmie, dzięki któremu kurkumina może być przydatna w takich stanach.

Wśród potencjalnych mechanizmów wymienia się m.in. to, że kurkumina, będąca inhibitorem enzymu monoaminooksydazy (MAO), może przyczyniać się do zwiększenia ilości dopaminy i serotoniny.
Badania pokazały także, że kurkumina ma zdolność do zwiększania poziomu neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), co może wspierać tworzenie się nowych połączeń w mózgu. Dodatkowo niską ilość BDNF część naukowców wiąże także z występowaniem stanów depresyjnych.

Jednak najczęściej wskazuje się na to, że nadmiar stanów zapalnych może być jedną z głównych przyczyn pojawiania się depresji.
A przecież wiemy już, że kurkumina jest znana z potencjalnych zdolności do zmniejszania ilości występujących stanów zapalnych.

Jednocześnie należy podkreślić, że kurkumina NIE jest lekarstwem na depresję.

Jednak naukowcy podkreślają, że połączenie kurkuminy ze stosowaniem leków przeciwdepresyjnych, może wykazywać działanie synergistyczne.
Dodatkowo kurkumina jest uznawana za bezpieczne zioło w dawce do 8 g na dzień.

Widzimy więc, że jesiennym ziołem na poprawę nastroju może okazać się i kurkuma.

Zbyszko Tarczewski – dietetyk
tarczewski.fitdietetyk.pl

Bibliografia:
● Laura Fusar-Poli, Lucia Vozza, Alberto Gabbiadini, Antonio Vanella, Ilaria Concas, Silvia Tinacci, Antonino Petralia, Maria Salvina Signorelli & Eugenio Aguglia (2020) Curcumin for depression: a meta-analysis, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 60:15, 2643-2653
● Sanmukhani J, Satodia V, Trivedi J, Patel T, Tiwari D, Panchal B, Goel A, Tripathi CB. Efficacy and safety of curcumin in major depressive disorder: a randomized controlled trial. Phytother Res. 2014 Apr;28(4):579-85.
● S.K. Kulkarni, Ashish Dhir, Kiran Kumar Akula, “Potentials of Curcumin as an Antidepressant”, The Scientific World Journal, vol. 9, Article ID 624894, 9 pages, 2009.
● Kulkarni SK, Bhutani MK, Bishnoi M. Antidepressant activity of curcumin: involvement of serotonin and dopamine system. Psychopharmacology (Berl). 2008 Dec;201(3):435-42.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Zobacz również: